1.  TIRAMISU – jednoduché  

 

Čo potrebujete:

V prvom rade potrebujete balíček dlhých piškót, tu dostať špeciálne na Tiramisu, ale videla som ich aj na Slovensku v Tescu, 180 g Mascarpone syra (tiež ho majú v Tescu), 300 ml sladkej smotany na šľahanie (pozor, nie šľahačka!), 120 g práškového cukru, 3 vajcia, 500 ml Nescafé, kávový likér (alebo akýkoľvek iný, ja používam Bailyes a raz som tam dala aj whisky a bolo to super), kakaový prášok na ozdobenie. Sklenú alebo keramickú oválnu alebo obdĺžnikovú misu s vysokými stenami a mixér.

Ako na to:    Najprv si urobte 5 deci nesky, pridajte 3 lyžice kávového likéru alebo aj viac (podľa chuti) a nechajte vychladnúť. Počas toho si rozmixujte práškový cukor so žĺtkami tak, aby vznikla úplne jemná žltá zmes. Do nej pridajte Mascarpone syr a mixujte ďalej. Samostatne vyšľahajte smotanu a pomaly ju pridávajte do prvej zmesi a zľahka zamiešavajte.

Na dno misy dajte tenkú vrstvu krému a začnite na ňu ukladať piškóty ktoré ste predtým namočili v káve. Odporúčam piškótu stále držať v prstoch a namočiť iba spodnú časť. Ak by ste ju celu do kávy vložili rozpadne sa. Takže uložíte prvú vrstvu piškót, na ňu dáte asi tak 3 cm hrubú vrstvu krému a zase vrstvu namočených piškót tento krát v opačnom smere. Na to poslednú vrstvu krému a pekne vyrovnať. Misu vložíte do chladničky a necháte minimálne pol hodinku, ale odporúča sa aspoň 1,5 hodinky odstáť. Za ten čas to celé pekne stuhne a chute sa navzájom premiešajú. Vyberte z chladničky, posypte kakaovým práškom a nakrájajte na kocky. Ak by ste to chceli ešte trošku opticky doladiť, tak do každej kocky zapichnite malú stonku čerstvej mäty a hor sa do maškrtenia! Mňam!

 

2.  TIRAMISU – originál

Ingrediencie:

Taliansky syr – Mascarpone, presso káva, amaretto likér, žľtky, 15 dkg práškového cukru, piškóty.

Príprava:

Uvaríme si presso kávu - 2,5 dcl, vlejeme do nej asi 1 dcl amaretta a necháme vychladnúť. Pripravíme si tortovú formu a na dno ukladáme piškóty namočené do kávy. Žĺtky vymiešame s cukrom dopenista a pomaly primiešame mascarpone. Polovicu tejto hmoty vylejeme na piškóty a položíme druhú vrstvu piškótov. Zvyšok krému vylejeme na piškóty a uhladíme. Zákusok uložíme do chladničky najlepšie na noc, aby stuhol a pred podávaním posypeme kakaovým práškom - cez sitko.

 

3.  TIRAMISU - pravé Talianske

Ingrediencie:

250 g Mascarpone | piškóty | bielka | žĺtka | 3 lyžice cukru | kakao | 1 lyžička vanilkovej esencie | 1 pohár nesladenej vychladenej kávy

Príprava:

Mascarpone, žĺtka, cukor a vanilkovú esenciu spolu vymiešame do hladkého krému. Bielka vyšľaháme do tuhého snehu, ktorý pomaly pridávame do krému a zmiešame. Do nádoby postupne ukladáme piškóty, ktoré zľahka namáčame do kávy a zalejeme krémom, opäť vrstva piškót, vrstva krému a nakoniec krém posypeme kakaom. [Ak chcete ,môžete piškóty pokropiť vaječným koňakom] Necháme odležať najmenej 5 hodín v chladničke. Prajem Vám dobrú chuť.

 

4.  TIRAMISU

Ingrediencie:

2 nátierkové maslá, 2 šľahačkové smotany, 200 g práškového cukru, 1 balíček detských piškót, 1 hrnček silnej kávy

Príprava:

Nátierkové maslá, smotany a cukor vyšľaháme do hustého krému. Pripravíme si okrúhlu tortovú formu a začíname robiť vrstvy.
Prvá vrstva je z piškót namočených v káve a ďalšia je vrstva krému.Vrstvy opakujeme a posledná vrstva je opäť krém.
Poslednú vrstvu môžeme nakoniec ozdobiť grankom.
Tento zákusok necháme odležať v chladničke aspoň hodinu.

 

5.  TIRAMISU

Ingrediencie:

1 balenie piškót, 1/2 dcl rumu, 2.5 dcl silnej čiernej kávy, vajcia, 3 lyžičky práškového cukru, 35 dkg tvarohu, balíček želatíny, čokoláda, 1/2 dcl vody

Príprava:

Polovicu piškót ponamáčame do kávy s rumom a vyložíme nimi misu. Žĺtky vymiešame s cukrom. Pridáme želatínu rozpustenú v teplej vode, pretretý tvaroh a sneh z bielkov. Polovicu natrime na piškóty, na to ide druhá polovica piškót a a prikryjeme zvyšnou tvarohovou masou. Ozdobíme strúhanou čokoládou. Dáme do chladničky na 2-3 hodiny.

 

6.  TIRAMISU

 

Ingrediencie:

1 balík dlhých piškót | 1 hrnček kávy | 4 hrnčeky likéru | 2 smotany na šľahanie | 2 stužovače šľahačky | 45 g jemného cukru | 1 lyžička mletej škorice | vanilka alebo vanilkový cukor | 250 g tučného tvarohu | čerešne alebo višne

Príprava:

Piškóty poukladáme vedľa seba do formy a pokropíme kávou zmiešanou s likérom. Ušľahanú smotanu aj so stužovačom zmiešame s cukrom, škoricou a vanilkou. Vyšľaháme tvaroh a do neho opatrne zapracujeme šľahačku. Pokryjeme vrstvou čerešní alebo višní, na to naukladáme piškóty. Opäť ich pokropíme kávou a naložíme druhú polovicu krému. Odložíme do chladničky. Dezert posypeme kakaom alebo čokoládovou polevou.

 

7.  TIRAMISU

 

Ingrediencie:

125 g cukrárskych piškót | 1/8 l studenej kávy | 5 lyžíc rumu | 3 žĺtka | 50 g práškového cukru | 500 g krémového syra mascarpone alebo žervé | 1 lyžica kakaa.

Príprava:

Nízku misu vyložíme piškótami a pokvapkáme kávou a rumom. Žĺtka a práškový cukor vyšľaháme do tuhej peny a pridáme krémový syr. Krém navŕšime na piškóty, povrch uhladíme a posypeme kakaom.
Uložíme na 2 hodiny do chladu a podávame.

8.  TIRAMISU s orieškami

Ingrediencie pre prípravu 4 porcií:

2 balenie cukrárskych piškôt, 2 balenie kyslej smotany, 6 lyžíc vaječného likéru, 6 lyžíc Amareta, 2 sáčky škoricového cukru, 1 hrsť mletých orieškov, Kakao alebo Granko, 1 šálka kávy

Príprava:

Uvaríme si šálku kávy, dobre osladíme a pridáme do nej Amareto, necháme vychladnúť. Mezitým zmiešame smotanu so škoricovým cukrom a vaječným likérom. Vezmeme misku, najlepšie od jogurtu, v obdĺžnikovom tvare. Piškóty krátko namáčame v káve. Múčnik zostavíme tak, že začneme vrstvou namočených piškôt, na ňu dáme vrstvu smotany, na to vrstvu orieškov a celé opakujeme tak aby sme skončili vrstvou smotany, ktorú uhladíme a posypeme silnou vrstvou Granka. Celé dáme na niekoľko hodín do chladničky.

 

9.    TIRAMISU - slovenské

 

Ingrediencie pre prípravu 8 porcií:

200 g piškót | 2 balenia sľahačkovej smotany | 2 balenia nátierkového masla bez príchute | 200 g práškového cukru | silná nesladená káva | rum | nesladené kakao

Príprava:

Zmiešame nátierkové maslá, smotany a práškový cukor. Túto zmes následne vyšľaháme šľahačom. Piškóty namáčame v káve s rumom a vyložíme nimi dno okrúhlej tortovej formy. Zasypeme kakakom a na to navrstvíme 1/2 krému, postup ešte raz zopakujeme a vrch opäť zasypeme kakaom. Odložíme do chladu, najlepšie na 24 hodín.

 

10.     TIRAMISU

 

Ingrediencie pre prípravu 12 porcií:

6 vajec, 6 pol. lyžíc cukru, 6 pol. lyžíc likéru, 300 g Mascarpone, 24 dlhých piškót,

9 pol. lyžíc kávy, 9 pol. lyžíc rumu, 3 pol. lyžice kakaa
Príprava:

Pripraviť si formu (najlepšie hranatú), vyukladať piškótami, poliať ich kávou a rumom.
Oddeliť žĺtka a bielka vyšľahať na sneh(+ štipka soli), odložiť do chladničky.
Žĺtka + cukor + likér vyšľahať nad parou do krému. Zmiešať to potom s mascarpone, tým sa žĺtko schladí a nakoniec to premiešať so snehom z bielka.
Nakoniec to cele posypať kakaom a nechať v chladničke 2 hodiny odstáť.

 

11.     TIRAMISU

 

Ingrediencie

Cesto: 3 vajcia, 12 dkg kryštálového cukru, 10 dkg polohrubej múky,1 PL mletých orechov, 1 PL kakaa, 1/3 prášku do pečiva, troch vlažnej vody.

Príprava:

Z bielkov vyšľahať tuhý sneh, pridať cukor a vodu, zašľahať, pridať postupne žĺtky, nakoniec pridať preosiatu múku s kakaom, orechmi a práškom do pečiva. Piecť na vymazanom a múkou vysypanom plechu.

Plnka: 2 nátierkové neochutené maslá (originál má byť mascarpone), práškový cukor podľa chuti, vanilínový cukor, vajcový koňak, šľahačková smotana (prípadne stužovač sľahačky) Nátierkové maslá (mascarpone) vymiešame s cukrom, pridáme koňak, nakoniec vyšľahanú šľahačku (so stužovačom). Krém natrieme na vychladnuté cesto poriadne poliate instantnou kávou s rumom a 1 vanilínovým cukrom, nakoniec posypeme (cez sitko) kakaovým práškom, dáme stuhnúť do chladu. Namiesto cesta môžeme použiť detské piškóty.

 

12.  TIRAMISU

Ingrediencie

Mascarpone na 100g/1 žĺtko, ja odporúčam robiť krém z 500g (v Metre kúpite),
pokračovať budem už v množstve na 500g; 2 bal. vanikový cukor (všetko metličkami vyšlahať a krém je hotový (viac nedávajte ani cukru-sladké to bude z piškót)

Príprava:

V pohári si uvarte kávu silnú, čiernu + Amaretto (mandľový likér ja používam 18%- je dostať aj silnejší aj slabší nedávajte náhrady!!). Pomer kávy a amaretta 1:1 (doporučujem na množstvo krému cca 250ml (spolu tekutiny) nemusíte úplne presne, len zas toho alkoholu nedajte veľa, aby ste po ňom mohli šoférovať)
V miske obdĺžniková najvhodnejšia, poukladáte podlhovasté piškóty vedľa seba, aby vyplnili priestor, popolievate ale statočne všetky tou tekutinou, na to potom navrstvíte krém, aby ich prekryl, a vrstvy opakujeme (dopor. aspoň 2x) vrch je krém a posypeme ho kakaovým práškom (nie Grankom a pod).

 

13.  TIRAMISU banánové

 

Ingrediencie pre prípravu 8 porcií:

400 g nízkotučného tvarohu , 350 g syra mascarpone ,3 PL hnedého rumu, 80 g cukru, 8 PL kávy espreso, PL Kahlua (al. iný likér), 150 g piškót, 4 nakrájané banány, 2 PL kakaového prášku

Príprava:

Zmiešajte tvaroh, mascarpone, rum a polovicu cukru. Zvyšok cukru pridajte do horúceho espresa. Potom pridajte likér a nechajte vychladnúť.

Namočte piškóty do zmesi kávy s likérom. Do hlbokého plechu na pečenie uložte vrstvu piškót a naneste vrstvu  krému. Na ňu rozložte nakrájané banány. Postup zopakujte, vrchnú vrstvu  krému posypte kakaovým práškom. Uložte do chladničky na niekoľko hodín, najlepšie na noc.

 

1 porcia obsahuje, 480 kalórií, 20 g bielkovín, 20 g tuku, 55 g sacharidov

 

14.      TIRAMISU jahodové

 

Ingrediencie

75g piškót, 3 dl kávy, trochu rumu, 60g cukru, 4 dl šľahačky, 200g jemného tvarohu, 250g jahôd

Príprava:

Jahody nakrájame. Piškóty rozdrvíme, dáme do misky. Polejeme ich kávou a rumom.  Pridáme jahody. Šľahačku vyšľaháme, pridáme tvaroh, cukor a spolu premiešame. Do tortovej formy dáme vrstvu piškótovej masy s jahodami a vrstvu šľahačkovej masy. Vrstvenie opakujeme ešte raz. Na záver ozdobíme jahodami.

 

 

 

15.      TIRAMISU

 

Ingrediencie pre 12 porcií:

½ šálku cukru alebo aspartamu v odpovídajícím množství, 1 šálek netučného sýra cottage, 1 šálek nízkotučné smetany, 2 lžíce rumu, 1 šálek nízkotučného vanilkového jogurtu, 225 g nízkotučného taveného sýra, 1 ¼ šálku horké vody, 4 lžičky granulované espresso kávy, 40 piškot (klasického tvaru ležaté osmičky, ne dětské), ½ šálku kakaového neslazeného prášku

Príprava:

Prvních šest ingrediencí dohladka umixujte. V hrnečku rozpusťte espreso v horké vodě, 20 piškotů nalámejte na půlky, namočte do kávy, poklaďte jimi dno dortové formy a převrstvěte dílem tvarohové směsi. Poklaďte další vrstvou piškotů (20 půlek) namočených v kávě, převrstvěte dalším dílem tvarohové směsi, přidejte zbývající namočené piškoty a pomažte zbytkem tvarohové směsi. Povrch formy potom zakryjte mikrotenovou potravinářskou folií a vložte ji do chladničky na 3–8 hodin. Posypte práškovým kakaem a podávejte.
1 porce obsahuje (s cukrem): 207 kcal energie, 10 g bílkovin, 26 g sacharidů a 7 g tuků.

 

16.  TIRAMISU

 

Ingrediencie

2 čisté pomazánkové maslá, 2 šľahačky na šlahanie (vyšľahať), 200 g pr. cukru, nescafé, amaretto, piškóty......podľa potreby (ja dávam do 4 dcl kávy 6 pol. lyžíc amaretta).
vyjde to na veľký plech. 3-4 vrstvy.

 

17.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

200 g piškót, 2 dl kávy, 1 PL kryštálového cukru, kakao, 4 vajcia, 1 – 2 PL kryštálového cukru, 500 g syra mascarpone (namiesto neho môžeme použiť syr Lučina), 1 dl mandľového likéru

Príprava:

Žĺtky rozšľaháme, pridáme cukor a vyšľaháme hustý krém. Za stáleho miešania pridávame syr mascarpone a do dohladka vyšľahanej masy opatrne vmiešame sneh z bielkov. Polovicu piškót namočíme do osladenej kávy, vyložíme nimi dno misy, pokvapkáme ich likérom a zakryjeme polovicou krému. Ďalšiu vrstvu opäť tvoria v káve namočené piškóty, pokvapkané likérom. Potrieme ich druhou polovicou krému a dezert posypeme preosiatym kakaom. Tiramisu dáme do chladničky stuhnúť a odstáť.

 

18.  TIRAMISU citrónové150 g podlhovastých piškót 50 ml vody 50 g cukru šťavu z jedného citróna 80 ml citrónového likéru tri lyžičky rozpustnej kávy Krém: 250 g syra mascarpone 300 g nízkotučného tvarohu 150 g práškového cukru 200 ml pochúťkovej smotany dva žĺtky dva balíčky vanilínového cukru

Vodu varíme s cukrom, kým sa čiastočne neodparí. Pridáme citrónovú šťavu, citrónový likér, instantnú kávu a premiešame. Dáme vychladnúť. Podlhovastú formu vystelieme fóliou a postupne ju plníme striedavo krémom a piškótami namočenými v pripravenej kávovej zmesi. Naplnenú formu odložíme do chladničky na osem až desať hodín. Pred podávaním ozdobíme citrónovou šupkou a nastrúhanou čokoládou.

Krém: Syr mascarpone zmiešame s tvarohom a pochúťkovou smotanou. Žĺtky vymiešame s práškovým a vanilínovým cukrom. Nakoniec spolu premiešame.

 

19.  TIRAMISU

 
štyri žĺtky, 40 g medu, 80 g práškového cukru, 250 g mascarpone, 10 g želatíny, 200 ml smotany na šľahanie, jeden balíček detských piškót, 250 ml čiernej kávy, 100 ml likéru Amaretto, 50 g kryštálového cukru

Med s práškovým cukrom a so žĺtkami vyšľaháme nad parou do hustej peny, a keď mierne vychladne, prišľaháme k nej mascarpone a rozpustenú želatínu. Potom jemne zamiešame ušľahanú smotanu na šľahanie. Tortovú formu vyložíme detskými piškótami, pokvapkáme ich osladenou kávou a Amarettom a nanesieme časť pripraveného krému. Ten opäť pokryjeme piškótami a postup zopakujeme. Dáme riadne schladiť do chladničky a pred podávaním zákusok posypeme kakaom.

 

20.  TIRAMISU tvarohové

 

Ingrediencie

4 žĺtky, 1 van.cukor, 4PL kr. cukru, rum, 250g nátierkového masla Lučina, ale ja používam z Lidla - nieje 250g je menšie,tak použijem 1a 1/2, 250g tvarohu najlepšie v kocke-hrudkový, 10-12 dkg práš. cukru, van. cukor, 1 šľahačka, 2dcl silnej inst.kávy, piškóty a kakao
Príprava:

Žĺtky vymiešame s van. cukrom a kryš.cukrom nad parou do husta. Po vychladnutí vmiešame maslo, tvaroh s práš. a van. cukrom a vyšľahanú šľahačku. Uvaríme kávu do ktorej pridáme 1PL rumu. Do tortovej formy poukladáme piškóty namočené v káve s rumom, dáme vrstvu krému a opakujeme 1-2krát. Posledná vrstva je krém. Zarovnáme a dáme stuhnúť do chladničky tak cca 12hod. Pred podávaním posypeme kakaom.

 

21.  TIRAMISU polnočné so škoricou

 

Ingrediencie

1 hrnček (200 ml) espresa a/alebo silnej instantnej čiernej kávy
1 šľahačka (250 ml) alebo 4 stredne veľké vajíčka
4 polievkové lyžice práškového cukru
500 mg talianskeho syru Mascarpone
60 ml Kahlúa alebo Amaretto alebo rum alebo brandy
30 dlhých piškót
Kakaový prášok a škorica na poprašovanie vrstiev
Voliteľne: Nastrúhaná horká čokoláda na záverečné posypanie

Príprava:

Uvarte kávu a nechajte ju vychladnúť predtým, než začnete. Hneď na začiatku máte možnosť sa rozhodnúť, či chcete použiť šlahačku alebo vajíčka. Takto začnete s vajíčkami: V jednej miske vyšľahajte bielka do tuha. V druhej vyšľahajte žĺtka s cukrom a primiešajte Mascarpone. Pridajte vyšľahané bielka a jemne premiešajte. Ak to ale nechcete riskovať so surovými vajíčkami, skúste šľahačku: V miske vyšľahajte šľahačku, pridajte cukor a jemne primiešajte Mascarpone.

Do vychladnutej kávy prilejte likér Kahlúa. Škoricou poprášte obdĺžnikovú, aspoň 5 centimetrov hlbokú, sklenenú alebo keramickú nádobu. Vezmite piškótu a krátko (čosi menej než pol sekundy) ju z oboch strán namočte do kávového roztoku. Nemala by byť príliš premočená a ani príliš suchá. Následne ju položte do nádoby. Opakujte až kým vytvoríte súvislú vrstvu piškót.

Piškóty poprášte škoricou a kakaovým práškom, navrch nalejte polovicu pripraveného Mascarpone a povrch vyrovnajte roztierkou.

Znovu poprášte škoricou a kakaom, potom uložte druhú vrstvu namáčaných piškót a poprášte. Zalejte zvyškom Mascarpone a zase zarovnajte roztierkou.

Vrch poprášte škoricou a hrubšou vrstvou kakaového prášku. Voliteľne môžete povrch posypať nastrúhanou čokoládou.

Nakoniec prikryte mikrofóliou a vložte do chladničky na noc. Servírujte chladné.

 

22.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

2 balenia podlhovastých talianskych piškót, 500 g mascarpone, 2,5 dl presso kávy, 4 lyžice práškového cukru, 8 lyžíc Amaretta, 10 lyžíc vaječného likéru, 2,5 dl šľahačky, kakao na posypanie.
Príprava:

Uvaríme silnejšiu kávu a necháme ju vychladnúť. Po vychladnutí pridáme Amaretto. Mascarpone vymiešame s cukrom a postupne vmiešame vaječný likér a napokon zľahka vyšľahanú šľahačku (bez cukru a stužovača !). Do misy (najlepšie podlhovastá misa rozmerov 20 x 35 cm) poukladáme piškóty, ktoré polievame kávou, ak chceme aby bol zákusok skôr, piškóty do kávy namáčame. Potrieme krémom, potom znova piškóty a znova krém. Ak použijeme menšiu misku, máme tri vrstvy (ideálne sú len dve). Vrch posypeme kakaom (bez cukru). Zákusok dáme minimálne na 5 hodín do chladničky. Mascarpone nedoporučujem nahrádzať inými surovinami typu nátierkové maslo alebo syr Lučina. Mascarpone dostať bežne kúpiť vo všetkých obchodoch s potravinami, tak isto aj podlhovasté piškóty, najlepšie sú posypané cukrom originál talianske, alebo zn. Manner.

 

23.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

4 vajíčka , rozdeliť na bielka a žĺtky
4 x 100g Lučiny (Mascarpone )
4 lyžice cukru, bežného kryštál, lepšie dať 3 a 1 lyžicu medu
hrnček silnej kávy,vychladnutej
piškóty (
pozn. treba dlhé,nie okrúhle. Bežne dostupné Pafino sú nanič,ale dajú sa použiť iba z núdze, vtedy,ak to spotrebuješ najneskôr do druhého dňa,potom sa beznádejne rozmočia.Najlepšie sú buď talianske,čo majú napísané Savoiardi,prípadne Lady Fingers. Dobré sú aj nemecké,či rakúske,také ružové,neviem ako sa volajú,tuším ich ale vyrába Manner. .)
trochu višňového likéru, nemusí byť ,prípadne mandľové Amaretto
kakao na posyp..granko,...

Príprava:

Do mixéra dáš 4 žltka,cukor,prípadne med,mixuješ,pomaly pridávaš Lučinu.
Vedľa spravíš tuhý sneh zo 4 bielkov,najlepšie sa to podarí so štipkou soli
Tuhý sneh jemne vmiešaš do žĺtkovej masy.
Na dno misy,kde to bude,kvapneš trochu višňového likéru,nemusí byť.Piškoty rychlo namočíš do kávy a poukladáš na dno.V prípade piškót Pafino naukladaj piškoty na dno suché a pomocou polievkovej lyžice ich zvlhči,inak sa rozpadnú.
na vrstvu piškót príde polovica krému a prípadne posypeš kakaom,toto nemusí byť,ale urobí to dobrú chuť.Tu sa dá použiť Granko.
Príde daľšia vrstva piškót,s kávou a na to zvyšok krému. Dáš do chladničky,aspoň 2 hodiny, najlepšie do druhého dňa. Povrch posypeš kakaom, najlepšie bežným kakaom cez jemné sitko.
Hotovo.
Dá sa to skombinovať aj s ovocím, ale to už nie je ono, má to byť jednoduché a pritom výrazné, cítiš tam kávu, kakao, višňový likér a Lučinu.

 

24.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

2 balenia podlhovastých talianskych piškót, 500 g mascarpone, 2, 5 dl presso kávy, 4 lyžice práškového cukru, 8 lyžíc Amaretta, 10 lyžíc vaječného likéru, 2, 5 dl šľahačky, kakao na posypanie

Príprava:

Uvaríme silnejšiu kávu a necháme ju vychladnúť. Po vychladnutí pridáme Amaretto. Mascarpone vymiešame s cukrom a postupne vmiešame vaječný likér a napokon zľahka vyšľahanú šľahačku (bez cukru a stužovača !). Do misy (najlepšie podlhovastá misa rozmerov 20 x 35 cm) poukladáme piškóty, ktoré polievame kávou, ak chceme aby bol zákusok skôr, piškóty do kávy namáčame. Potrieme krémom, potom znova piškóty a znova krém. Ak použijeme menšiu misku, máme tri vrstvy (ideálne sú len dve). Vrch posypeme kakaom (bez cukru). Zákusok dáme minimálne na 5 hodín do chladničky. Mascarpone nedoporučujem nahrádzať inými surovinami typu nátierkové maslo alebo syr Lučina. Mascarpone dostať bežne kúpiť vo všetkých obchodoch s potravinami, tak isto aj podlhovasté piškóty, najlepšie sú posypané cukrom originál talianske, alebo zn. Manner.

 

25.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

7 žĺtkov, 250 g práškového cukru, 3 balíčky (po 200 g) smotanového alebo plnotučného tvarohu, 5 lyžíc smotany na šľahanie, sťavu a strúhanú kôru, 1/2 citróna, 2 lyžice Amaretta (alebo iného mandľového likéru, môžeme použiť aj rum), 125 g masla, 1 svetlý tortový korpus (piškótový, dvakrát prerezaný, 400 g), 2 lyžice kakaového prášku

Príprava:

Žĺtky s práškovým cukrom vyšľaháme na penu. Dohladka vymiešame tvaroh so smotanou. Do tvarohu vmiešame žĺtkovú hmotu, citrónovú šťavu, nastrúhanú kôru a Amaretto (alebo rum). Nakoniec do krému primiešame rozohriate maslo. Každý diel korpusu zalejeme kávou. Dva diely potom natrieme krémom (mali by sme na to použiť 2/3 krému) a na ne dáme posledný diel korpusu. Na vrch torty rozotrieme zvyšok krému a posypeme ho kakavom. Hotovú tortu potom dáme asi na dve hodiny do chladničky.

 

26.        TIRAMISU

 

Ingrediencie:

4 vanilkové pribináčiky, 1 šlahačková smotana, 6 lyžíc vaječný likér, 4 lyžice cukru, cca 30ks dlhé piškóty , 0,4dc silnej uvarenej kávy nescafe, kakao na posypanie 1-2lyžice.

Príprava:

Pribináčiky vymiešame s cukrom a vaj. likérom a k tomu primiešame vyšlahanú šlahačku.

Piškóty namočíme do vychladnutej kávy a ukladáme vedľa seba na plech. Na piškóty dáme krém zase namočené piškóty a znova krém. Nakoniec posypeme kakaom cez sitko tak, aby sme zakryli krém. Ja dávam na plech alobal. Dáme do chladničky na 5 hod. stuhnúť

 

 

Tiramisu

Ingrediencie:

piškóty * rum * pohár silnej čiernej kávy * 2 sladké smotany * 2 nátierkové maslá neochutené * 8 polievkových lyžíc kryštálového cukru * na posypanie kakaový prášok * pri príprave som použila tortovú formu s odnímateľným okrajom * mixér so šľahacími metlami
Príprava:

Je úplne jednoduchý a výsledok úplne fantastický. Vo veľkej mise šľahacími metlami šľahajte 2 nátierkové maslá s dvoma šľahačkovými smotanami a 8 PL kryštálového cukru, šľaháte 3-4 minúty, až vznikne výborná hladučká masa. Dno tortovej formy vysteliete piškótami, poriadne pokvapkáte silnou čiernou kávou, potom to pooblievate rumom. Dáte na to polovicu vrstvy, uhladíte, znova dáte vrstvu piškót, ktorú pooblievate silnou kávou a rumom a nakoniec prikryjete druhou polovicou krému. Uhladíte, a poriadne posypete cez sitko kakaovým práškom, aspoň 2 mm vrstvu, a hotovo :-) Rum, ktorý Vám ostal, zbytočne neodkladajte, rovno ho vypite.
A nesporne zaujímavý by bol výpočet tých oných - džaulov :-) Nemám poňatia o tom, koľko má tento výborný HRIECH kalórií, takže ak držíte diétu, tak si iba oliznite a všetko nechajte "žráčom" okolo Vás, a ak diétu nedržíte, tak si kľudne naložte, k tomu pridajte bagetu, gyros, knedlo-vepřo-zelo, zopár drinkov, chipsy, zmrzlinu... a jete až po rysku na krku, ja ju mám dosť vysoko :-)

 

1. vymiešame si do peny 2 ks nátierkové maslá neochutené s 2 ks šľahačkovými smotanami a 8 PL kryštálového cukru

 

2. na dno tortovej formy poukladáme piškóty

 

3. piškóty pooblievame silnou čiernou kávou a rumom - poriadne!

 

4. na piškóty dáme polovičku masy a uhladíme

 

5. na to poukladáme znova piškóty a uhladíme

 

6. znova dobre pooblievame silnou čiernou kávou a rumom

 

7. na pooblievané piškóty navrstvíme ďalšiu polovičku zmesi

 

8. uhladíme, a posypeme nahrubo kakaovým práškom, dáme do chladničky stuhnúť. Neviem, ako dlho torta vydrží, nám vydržala iba 20 minút :-))